EUROPOL hacker avına devam ediyor.

EUROPOL hacker avına devam ediyor.

EUROPOL Ve Hacker Avı

Avrupa polis teşkilatı Europol, yerel güvenlik birimlerinin de desteğiyle Fransa, Norveç ve Romanya’da 12 hackerı tutukladı. Operasyon sırasında hackerların kullandığı uzaktan erişim yazılımlarına (RAT) el konulduğu açıklandı.

Europol bünyesinde bulunan Avrupa Siber Suçlar Merkezi’nin yönettiği ‘Falling sTar’ operasyonunun ekim ayında düzenlenen ve yine RAT kullanan hackerlara karşı yapılan operasyondan sonra gelmesi dikkat çekti. Bu operasyonda İngiltere, Almanya, İsviçre, Fransa ve Belçika’da şüphelilerin Android cihazları hedef alan DroidJack yazılımı kullandıkları tespit edilmişti.

Europol’ün operasyonlardan sorumlu müdür yardımcısı Wil van Gemert yaptığı açıklamada koordineli bir şekilde ilerleyen uluslararası gayretlerin ve etkili işbirliklerinin siber suçlarla mücadelede öneminin bir kez daha bu operasyonla görüldüğünü kaydetti.

Gemert “Günlük hayatta insanların işlerini kolaylaştıran teknolojiler şüphe çekmemeyi başaran suçlular tarafından istismar edilebiliyor. Siber alandaki suçlar yoğunluğunu artırdıkça sınırlar arası işbirliği kullanıcıları korumak adına daha önemli hale geliyor.” ifadelerini kullandı.

Kullanıcının bilgisi ve izni dışında üçüncü bir kişiye cihaza erişim olanağı sağlayan RAT’lar siber suçlar ve espiyonaj operasyonlarında kullanılıyor. Bu zararlı yazılımları kullanan hackerlar kullanıcıların mahrem bilgilerini çalarak kullanıya şantaj yapabiliyor.

bilgi güvenliği,bilgi güvenliği farkındalığı,bilgi güvenliği gelişmeleri,iso 27001 danışmanlığı

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir