Telefonlara Senede 520 Milyon Virüs Saldırısı !

Telefonlara Senede 520 Milyon Virüs Saldırısı !

520 Milyon Virüs Saldırısı Nasıl Düzenleniyor ?

360 Security, 2015 seneyi ‘Mobil Güvenlik Araştırması’nın ilk sonuçlarını açıkladı. Türkiye’nin de iç olduğu 15 ülkeyi kapsayan araştırmasına göre, geçen sene kullanıcıları en çok fidye yazılımlar tehdit ettiği bildirildi. Akıllı telefonlarda virüs saldırılarına en çok maruz kalan 10 memleket ise Malezya, Hindistan, Endonezya, Rusya, Tayland, Türkiye, İspanya, Büyük Britanya, İtalya ve Almanya oldu. 2015 yılında dünyada 520 milyon, Türkiye’de ise 10 milyonu aşkın saldırı yakalandı.

“CEPTEKİ DOLANDIRICILIĞIN GÜNLÜK BOYUTU 200 BİN DOLAR” 

Akıllı telefon güvenliğinde büyük tehdit oluşturan fidye virüslerinin 2014 yılına oranla yüzde 610 arttığını söyleyen 360 Mobile Security Global Operasyon Direktörü Huang Yan, “Kullanıcılara cazip gelen, geliştiricisi bilinmeyen veya Arama Motoru Google Play dışından temin edilen uygulama ya da oyunlar, saniyeler içerisinde telefonu ele geçiriyor. Kullanıcı telefonu yeniden başlattığında ise telefon kullanılamaz hale geliyor. Değerli bilgilerin saklandığı telefonu açmak için bir metot ise bilgisayar korsanı hacker’lar ile bağlantıya geçip onlara ödeme yapılması. Özellikle 2015 seneyi Mayıs-Eylül döneminde on binlerce kullanıcı bu tehdide maruz kaldı. 2014 yılında 5 bin fidye yazılımı kullanıcıları tehdit ederken, 2015 yılında bu rakam 40 bine çıktı” dedi.

Geçen yılki tehditlerde kullanıcıların internet kotasını tüketen ve kişisel bilgilerini çalan virüslerde de mühim ölçüde artış yaşandığına dikkat çeken Huang Yan sözlerini şöyle sürdürdü: “Mobil trafik zombisi olarak tabir ettiğimiz virüsler, kullanıcıların girdiği internet sitesi sayfalarını denetim altına alıp kendi adreslerine yönlendiriyor. Arka planda çalışan virüs, kullanıcı cihazını her açtığında 0.76 mb data kullanıyor. Yaptığımız araştırmalarda günlük 150 defa ekran kilidinin açıldığını tespit ettik. Bu da kullanıcının internet kotasından 114 mb’a varan data trafiği tükettiriyor. Ayrıca bu virüs belirlenen internet sitesi sayfalarını ve arama motorlarını ziyaret ettiriyor. Virüsten etkilenen kullanıcılar yaptıkları her internet sitesi aramasında farkında olmadan hackerlara 0.78 dolar kazandırıyor. Basit bir hesaplama ile 24 saatte hackerlar 52 ila 200 bin doları aşan dolandırıcılığa imza atıyor”

Huang Yan, 2015 yılının ilk 6 ayında kişisel bilgileri çalan virüslerde de yüzde 253 artış yaşandığına değinerek, antivirüs uygulamaları sayesinde bu tip virüs sayılarında azalma yaşandığını; kullanıcıların 2016’da reklam destekli virüsler, düzmece fatura, SMS ve bilinmeyen internet sitesi adreslerine karşı dikkatli davranmalarını gerektiğini söyledi.

“BİR YILDA 290 MİLYON YENİ KULLANICI KAZANDIK” 

Virüs ve bilgisayar korsanı hacker saldırılarına karşı koruyan, telefonları hızlandıran, lüzumsuz dosyaları temizleyen, yitik telefonların bulunmasını sağlayan 360 Security ile 1 senede 290 milyon yeni kullanıcıya ulaştıklarına da değinen Huang Yan, “2015 bizim için yoğun ve verimli bir sene oldu. İçinde bulunduğumuz pazarda mevcut olan ve mümkün tehditlere karşı her an hazırlıklı olmamız gerekiyor. Hacker’lar başta Android işletim sistemi olmak üzere, akıllı telefonlarda zafiyet yaratmak için farklı yöntemler denemeye başladı. E-posta, mobil ödeme, NFC, kişisel bilgi güvenliği bilgisayar korsanı hacker’ların alaka duydukları hücum yöntemleri. Hepsi bir arada uygulamamızı her hafta en az bir defa güncelleyerek kullanıcılarımızı koruma altına aldık. Türkiye iç 6 ülkede mahsul tanıtımı, 5 ülkede kullanıcı toplantıları yaptık. 2014 yılında 10 milyon olan kullanıcı sayımızı bu sene 300 milyona taşıdık. Türkiye’deki kullanıcı sayımız ise 6 milyondan, 17 milyona ulaştı. Hedefimiz Türkiye’deki kullanıcı sayımızı 20 milyona çıkarmak, dünyada ise günlük aktif 150 milyon kullanıcıya ulaşmak. Tek bir tuşla kullanıcılarımızı koruyup, hayatlarını kolaylaştırmak için çalışmalarımızı ve yatırımlarımızı sürdüreceğiz. Bize güvenen ve bu başarılara ulaşmamızı sağlayan bütün kullanıcılarımıza teşekkür ederiz” ifadelerini kullandı.

bilgi güvenliği nedir ?, bilgi güvenliği standartları, bilgi güvenliği gelişmeleri, iso 27001, siber saldırı

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir